
Ny vecka och jag är pepp! Har lämnat hemmet eftersom David är hemma med lillfia. Han jobbar ofta helg och är därför hemma med dottern på måndagar. Och jag som oftast arbetar hemifrån får helt enkelt fly hemmet och placera mig på något trevligt fik eller bibliotek för att jobba. Inte så dumt. Placerade mig på Joe & The Juice den här förmiddagen. Vandrar vidare genom stan sen och kommer byta arbetsplats några gånger innan den här dagen är slut.
Dagen ska ägnas åt att bocka av en del smågrejer och att planera upp veckan. Det kommer bli fullt ös men jag har mycket roligt att se fram emot!
Huvudpunkterna för veckan är
- Filma min föreläsning om mentorskap
- Samtal om en annan utbildning jag eventuellt ska få göra, som även den ska filmas om jag förstått det rätt
- Öva öva öva inför testperioden som snart sätter igång i forskningsprojektet på Stockholms Universitet
- Middag med ett gäng bloggare från nätverket Better Bloggers. Håller tummarna för att självaste grundaren Linda Hörnfeldt hinner komma förbi.
Hur mår du? Och ser du fram emot något den här veckan?
4 Responses
Clara Toll
september 26, 2016Hoppas du får en bra vecka! Och hoppas middagen med alla bloggare blir riktigt härlig!!
paulina@gunnardo.se
september 26, 2016Tack detsamma, vännen! 🙂
Moa
september 26, 2016Vad mycket spännande! Nu blev jag sugen på att hänga på fik med datorn 🙂 Ska bli jättekul med middagen!
paulina@gunnardo.se
september 27, 2016Ja, men det kan vara himla mysigt att jobba på fik tycker jag 🙂 Ser fram emot att ses på torsdag!